Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Znajdź kod PKD

Produkcja elektronicznego sprzętu powszechnego użytku

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje produkcję elektronicznego sprzętu audio i wideo do użytku domowego, w pojazdach samochodowych, do systemów nagłaśniających i wzmocnienia instrumentów muzycznych. Podklasa ta obejmuje: - produkcję magnetowidów i podobnego sprzętu nagrywającego, - produkcję odbiorników telewizyjnych, - produkcję monitorów i ekranów telewizyjnych, - produkcję urządzeń do nagrywania i kopiowania dźwięku, - produkcję aparatury stereofonicznej, - produkcję odbiorników radiowych, - produkcję aparatury nagłaśniającej, - produkcję kamer wideo użytku domowego, - produkcję szaf grających, - produkcję wzmacniaczy do instrumentów muzycznych i systemów nagłaśniających, - produkcję mikrofonów, - produkcję odtwarzaczy CD i DVD, - produkcję sprzętu do karaoke, - produkcję słuchawek (np. radiowych, stereofonicznych, komputerowych), - produkcję konsoli do gier video.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - reprodukcji zapisanych nośników informacji (nośników komputerowych, dźwięku, obrazu, itp.), sklasyfikowanej w 1820Z, - produkcji urządzeń peryferyjnych i monitorów komputerowych, sklasyfikowanej w 2620Z, - produkcji urządzeń typu automatyczne sekretarki telefoniczne, sklasyfikowanej w 2630Z, - produkcji pagerów, sklasyfikowanej w 2630Z, - produkcji urządzeń do zdalnego sterowania (drogą radiową i podczerwienią), sklasyfikowanej w 2630Z, - produkcji urządzeń studyjnych, takich jak: sprzęt do reprodukcji, anteny nadawcze, przekaźnikowe i odbiorcze, profesjonalne kamery wideo, sklasyfikowanej w 2630Z, - produkcji kamer cyfrowych sklasyfikowanej w 2670Z, - produkcji gier elektronicznych ze stałym (nie wymienialnym) oprogramowaniem, sklasyfikowanej w 3240Z.

Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje wypożyczanie i dzierżawę sprzętu rekreacyjnego i sportowego: - łodzi wycieczkowych, kajaków, żaglówek, - rowerów, - leżaków oraz parasoli, - nart, - pozostałego sprzętu sportowego.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - wynajmu łodzi wycieczkowych i jachtów wraz z załogą, sklasyfikowanego w 5010Z, 5030Z, - wypożyczania kaset wideo i płyt, sklasyfikowanego w 7722Z, - wypożyczania pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego, gdzie indziej niesklasyfikowanego, sklasyfikowanego w 7729Z, - wypożyczania sprzętu wypoczynkowego i rekreacyjnego, będącego integralną częścią obiektów rekreacyjnych, sklasyfikowanego w 9329Z

Produkcja urządzeń napromieniowujących, sprzętu elektromedycznego i elektroterapeutycznego

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje produkcję urządzeń elektromedycznych i elektroterapeutycznych, takich jak: sprzęt do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, medyczne urządzenia ultradźwiękowe, elektrokardiografy, endoskopy; produkcję aparatury i lamp wykorzystujących promieniowanie do zastosowań medycznych, diagnostycznych, terapeutycznych, przemysłowych oraz w badaniach i nauce. Do napromieniowania mogą być stosowane aparaty wykorzystujące promienie rentgenowskie, beta, gamma lub inne promieniowanie jonizujące. Podklasa ta obejmuje: - produkcję aparatury i lamp wykorzystujących promieniowanie beta, gamma, rentgenowskie lub inne promieniowanie do zastosowań przemysłowych, medycznych, diagnostycznych, terapeutycznych oraz w badaniach i nauce, - produkcję tomografów komputerowych (CT), - produkcję tomografów emisji pozytonowej (PET), - produkcję sprzętu do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI), - produkcję urządzeń do ultrasonografii, - produkcję elektrokardiografów, - produkcję medycznego sprzętu laserowego, - produkcję elektromedycznego sprzętu endoskopowego, - produkcję rozruszników serca, - produkcję aparatów i protez słuchowych, - produkcję urządzeń do naświetlania żywności i mleka.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - produkcji łóżek do opalania, sklasyfikowanej w 2899Z.

Pozostałe pośrednictwo pieniężne

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje: - działalność związaną z przyjmowaniem depozytów i udzielaniem kredytów, w takich formach jak: pożyczki, zastawy hipoteczne, karty kredytowe itp. przez instytucje finansowe inne niż bank centralny, np. banki, kasy oszczędnościowe, towarzystwa kredytowe, - działalność związaną z pocztową obsługą kredytów i oszczędności oraz pozostałych operacji finansowych realizowanych za pośrednictwem poczty, - działalność związaną z udzielaniem kredytów mieszkaniowych przez specjalistyczne instytucje przyjmujące depozyty, - działalność agencji bankowych i punktów pobierania opłat.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - działalności związanej z udzielaniem kredytów mieszkaniowych przez specjalistyczne instytucje nieprzyjmujące depozytów, sklasyfikowanej w 6492Z, - działalności związanej z kartami kredytowymi, tzn. finansowania zakupów produktów przez przyznawanie kredytu w sieci sprzedaży, sklasyfikowanej w 6619Z.

Działalność holdingów finansowych

Kod jest zakazany dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje: - działalność spółek holdingowych, które poprzez posiadanie odpowiednich udziałów (akcji) w innych spółkach (spółkach zależnych) zapewniają sobie nad nimi kontrolę, z wyłączeniem zarządzania nimi.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - zarządzania holdingami, sklasyfikowanego w 7010Z.

Produkcja instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje produkcję przyrządów i instrumentów lotniczych i morskich do poszukiwania, wykrywania, nawigacji i sterowania; produkcję automatycznych układów kontroli i sterowania do zastosowań takich jak: ogrzewanie, klimatyzacja, chłodzenie; instrumentów i przyrządów do mierzenia, wyświetlania, wskazywania, zapisywania, przekazywania i sterowania temperaturą, wilgotnością, ciśnieniem, spalaniem, przepływem, poziomem, lepkością, gęstością, kwasowością, stężeniem, obrotem; produkcję instrumentów do sumowania (np. rejestrowania), płynomierzy i przyrządów liczących; produkcję instrumentów do pomiaru i kontroli parametrów elektryczności i sygnałów elektrycznych; produkcję instrumentów i przyrządów dla laboratoriów analitycznych do analiz chemicznych lub fizycznych składu lub stężenia próbek substancji stałych, płynnych, gazowych lub mieszanych; produkcję pozostałych przyrządów pomiarowych i kontrolnych oraz części do nich; produkcję nieelektrycznych przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych, z wyłączeniem prostych narzędzi mechanicznych. Podklasa ta obejmuje: - produkcję instrumentów do silników samolotowych, - produkcję przyrządów do testowania spalin samochodowych, - produkcję przyrządów meteorologicznych, - produkcję aparatury doświadczalnej do badania właściwości fizycznych, - produkcję wariografów (wykrywaczy kłamstw), - produkcję instrumentów do wykrywania i monitorowania promieniowania, - produkcję przyrządów pomiarowych, - produkcję szklanych termometrów cieczowych i termometrów bimetalicznych, z wyłączeniem do zastosowań medycznych, - produkcję humidostatów (higrostatów), - produkcję układów regulacji hydronicznej (grzewczej), - produkcję przyrządów do kontroli płomienia i palnika, - produkcję spektrometrów, - produkcję pneumatycznych przyrządów pomiarowych, - produkcję liczników zużycia, np. wody, gazu, prądu, - produkcję przepływomierzy i przyrządów liczących, - produkcję liczników ilości ładunku, - produkcję wykrywaczy min, generatorów impulsów; wykrywaczy metali, - produkcję przyrządów i instrumentów lotniczych i morskich do poszukiwania, wykrywania i nawigacji, włączając pławy radiohydroakustyczne, - produkcję przyrządów do globalnego systemu określania położenia (GPS), - produkcję przyrządów kontroli środowiska i automatycznego sterowania, - produkcję przyrządów pomiarowych i rejestrujących (np. rejestratorów lotu), - produkcję radarów, detektorów ruchu, - produkcję laboratoryjnych instrumentów analitycznych (np. sprzętu do analizy krwi), wag laboratoryjnych, inkubatorów i różnej aparatury laboratoryjnej do pomiarów, kontroli itp., - produkcję pozostałych przyrządów pomiarowych i kontrolnych.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - produkcji urządzeń typu automatyczne sekretarki telefoniczne, sklasyfikowanej w 2630Z, - produkcji medycznego sprzętu do badania i naświetlań, sklasyfikowanej w 2660Z, - produkcji optycznego sprzętu do określania położenia, sklasyfikowanej w 2670Z, - produkcji dyktafonów, sklasyfikowanej w 2823Z, - produkcji wag innych niż laboratoryjne, sklasyfikowanej w 2829Z, - instalowania aparatury do kontroli procesów przemysłowych, sklasyfikowanego w 3320Z, - produkcji prostych mechanicznych narzędzi pomiarowych (np. taśm pomiarowych, suwmiarek), sklasyfikowanej w odpowiedniej podklasie według materiału, z jakiego zostało narzędzie wykonane.

Produkcja zegarków i zegarów

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje: - produkcję zegarków i zegarów wszelkich typów, włączając mechanizmy zegarowe montowane na płytach czołowych urządzeń, - produkcję kopert zegarów i zegarków, włączając koperty z metali szlachetnych, - produkcję urządzeń rejestrujących czas oraz urządzeń z mechanizmem zegarowym lub silnikiem synchronicznym do pomiaru, rejestrowania lub wskazywania zarejestrowanych przedziałów czasowych, takich jak: - parkometry, - czasomierze, - datowniki, - regulatory programowe, - produkcję wyłączników czasowych i pozostałych urządzeń wyzwalających z mechanizmem zegarowym lub silnikiem synchronicznym: - zamki z regulatorem czasowym, - produkcję części do zegarów i zegarków: - mechanizmów do wszelkiego typów zegarów i zegarków, - sprężyn, kamieni, tarcz, wskazówek, płytek, mostków i pozostałych części, - kopert i obudów zegarków i zegarów, z dowolnego materiału.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - produkcji pasków do zegarków z materiałów niemetalicznych (tj. tekstylnych, skórzanych, z tworzyw sztucznych), sklasyfikowanej w 1512Z, - produkcji pasków do zegarków z metali szlachetnych, sklasyfikowanej w 3212Z, - produkcji pasków do zegarków z metali nieszlachetnych, sklasyfikowanej w 3213Z.

Wypożyczanie kaset wideo, płyt CD, DVD itp.

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa nie wymaga wyjaśnień.

Szkoły policealne

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje: - edukację w szkołach policealnych przygotowujących do wykonywania zawodu, której ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów zawodowych. Okres kształcenia, w zależności od zdobywanego zawodu, określa klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego. Warunkiem przyjęcia do szkoły policealnej jest posiadanie wykształcenia średniego lub średniego branżowego, - edukację w szkołach artystycznych, dających uprawnienia zawodowe.

Uprawa zbóż, roślin strączkowych i roślin oleistych na nasiona, z wyłączeniem ryżu

Kod jest zakazany dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje uprawę zbóż, roślin strączkowych i roślin oleistych na otwartych polach. Gospodarstwa rolne często łączą uprawę tych zbóż. Podklasa ta obejmuje: - uprawę zbóż, takich jak: - pszenica, - kukurydza, - proso, - sorgo, - jęczmień, - żyto, - owies, - pozostałe zboża, gdzie indziej niesklasyfikowane, - uprawę roślin strączkowych, takich jak: - fasola, - bób, - ciecierzyca, - wspięga chińska, - soczewica, - łubin, - groch, - nikla indyjska, - pozostałe rośliny strączkowe, - uprawę roślin oleistych na nasiona, takich jak: - soja, - orzeszki ziemne, - bawełna, - rącznik, - siemię lniane, - gorczyca, - rzepak, - szafran, - sezam, - słonecznik, - pozostałe rośliny oleiste uprawiane na nasiona.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - uprawy ryżu, sklasyfikowanej w 0112Z, - uprawy kukurydzy cukrowej, sklasyfikowanej w 0113Z, - uprawy kukurydzy pastewnej, sklasyfikowanej w 0119Z, - uprawy drzew oleistych na owoce, sklasyfikowanej w 0126Z.

Uprawa ryżu

Kod jest zakazany dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa nie wymaga wyjaśnień.

Uprawa warzyw, włączając melony oraz uprawa roślin korzeniowych i roślin bulwiastych

Kod jest zakazany dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje: - uprawę warzyw kwiatostanowych, liściastych i łodygowych, takich jak: - karczochy, - szparagi, - kapusta, - kalafiory i brokuły, - sałata i cykoria, - szpinak, - pozostałe warzywa kwiatostanowe, liściaste i łodygowe, - uprawę warzyw owocowych, takich jak: - ogórki, - bakłażany, - pomidory, - papryka, - arbuzy, - kantalupy, - melony, - pozostałe warzywa uprawiane na owoce, - uprawę warzyw korzeniowych, bulwiastych i cebulowych, takich jak: - marchew, - rzepa, - czosnek, - cebula, włączając szalotkę, - por i pozostałe warzywa cebulowe, - pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste, - uprawę grzybów, w tym trufli, - uprawę buraków cukrowych, - uprawę kukurydzy cukrowej, - uprawę pozostałych warzyw, - produkcję nasion warzyw, z wyłączeniem nasion buraków pastewnych, - uprawę roślin korzeniowych i bulwiastych, takich jak: - słodkie ziemniaki (pataty, bataty), - maniok, - pozostałe rośliny korzeniowe i bulwiaste.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - produkcji nasion buraków pastewnych, sklasyfikowanej w 0119Z - uprawy chili i papryki słodkiej (z rodzaju Capsicum), pieprzu (z rodziny Piper) oraz pozostałych roślin przyprawowych i aromatycznych, sklasyfikowanych w 0128Z, - uprawy grzybni, sklasyfikowanej w 0130Z.

Uprawa trzciny cukrowej

Kod jest zakazany dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa nie wymaga wyjaśnień.

Uprawa tytoniu

Kod jest zakazany dla osób fizycznych.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - produkcji wyrobów tytoniowych, sklasyfikowanej w 1200Z

Uprawa roślin włóknistych

Kod jest zakazany dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje: - uprawę bawełny, - uprawę juty, ketmii konopiowatej i pozostałych roślin na włókna łykowe, - uprawę lnu i konopi, - uprawę sizalu i pozostałych roślin z rodziny agawy na włókna tekstylne, - uprawę konopi manilskich, ramii i pozostałych roślin na włókna tekstylne, - uprawę pozostałych roślin włóknistych, - roszenie roślin włóknistych przeprowadzane w warunkach naturalnych.

Pozostałe uprawy rolne inne niż wieloletnie

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje pozostałe uprawy rolne inne niż wieloletnie, takie jak: - uprawa brukwi, buraków pastewnych, korzeni pastewnych, koniczyny, lucerny (alfalfa), esparcety, kukurydzy pastewnej i pozostałych traw innych niż rośliny wieloletnie, kapusty pastewnej i podobnych roślin pastewnych, - uprawa gryki, - produkcja nasion buraka pastewnego, - produkcja nasion pozostałych roślin pastewnych, - uprawa kwiatów, - produkcja kwiatów ciętych oraz pączków kwiatowych, - produkcja nasion kwiatów.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - produkcji nasion buraka cukrowego, sklasyfikowanej w 0113Z, - uprawy roślin przyprawowych, aromatycznych innych niż rośliny wieloletnie, do produkcji leków i wyrobów farmaceutycznych, sklasyfikowanej w 0128Z.

Uprawa winogron

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje: - uprawę winogron na wino i winogron stołowych w winnicach.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - produkcji wina, sklasyfikowanej w 1102Z.

Działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych

Kod jest zakazany dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje działalność osób prawnych (np. funduszy, trustów) lokujących w papiery wartościowe lub inne aktywa w imieniu akcjonariuszy lub beneficjentów, z wyłączeniem zarządzania. Portfele papierów wartościowych są konstruowane tak, aby osiągnąć określone zyski z inwestycji uwzględniając następujące kryteria: dywersyfikację, ryzyko, stopę zwrotu, niestabilność cen. Te przedsięwzięcia inwestycyjne dające dywidendy i inne dochody z nieruchomości, mają niewielkie (lub zerowe) zatrudnienie oraz niewiele lub żadnych zysków ze sprzedaży swoich usług. Podklasa ta obejmuje: - fundusze inwestycyjne otwarte, - fundusze inwestycyjne zamknięte, - fundusze powiernicze zarządzane w imieniu akcjonariuszy lub beneficjentów, zgodnie z warunkami umów powierniczych, oświadczeniami woli lub umowami agencyjnymi, - powiernicze fundusze inwestycyjne.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - działalności holdingów finansowych, sklasyfikowanej w 6420Z, - działalności funduszów emerytalnych, sklasyfikowanych w 6530Z, - zarządzania funduszami, sklasyfikowanego w 6630Z, - działalności funduszów i trustów osiągających zyski ze sprzedaży swoich wyrobów i usług, sklasyfikowanych zgodnie z ich przeważającą działalnością.

Produkcja instrumentów optycznych i sprzętu fotograficznego

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje produkcję przyrządów optycznych i soczewek, takich jak lornetki, mikroskopy (z wyłączeniem mikroskopów elektronowych i protonowych), teleskopy, pryzmaty i soczewki (z wyłączeniem zastosowania okulistycznego); pokrywanie lub szlifowanie soczewek (z wyłączeniem zastosowania okulistycznego), oprawianie soczewek (z wyłączeniem zastosowania okulistycznego) oraz produkcję sprzętu fotograficznego, takiego jak aparaty fotograficzne i światłomierze. Podklasa ta obejmuje: - produkcję luster optycznych, - produkcję wyposażenia do celowników optycznych broni palnej, - produkcję optycznego sprzętu do określania położenia, - produkcję optycznych przyrządów powiększających, - produkcję precyzyjnych narzędzi optycznych, - produkcję optycznych komparatorów, - produkcję aparatów fotograficznych (do filmów i cyfrowych), - produkcję projektorów filmowych, - produkcję rzutników do przeźroczy, - produkcję optycznych urządzeń i przyrządów pomiarowych i kontrolnych (np. urządzeń kierowania ogniem, światłomierzy fotograficznych, dalmierzy), - produkcję soczewek, optycznych mikroskopów, lornetek i teleskopów, - produkcję optycznych elementów laserowych.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - produkcji projektorów komputerowych, sklasyfikowanej w 2620Z, - produkcji profesjonalnych kamer telewizyjnych i wideo, sklasyfikowanej w 2630Z, - produkcji kamer wideo użytku domowego, sklasyfikowanej w 2640Z, - produkcji urządzeń kompletnych wykorzystujących elementy laserowe, sklasyfikowanej w odpowiedniej podklasie ze względu na rodzaj urządzenia (np. medyczny sprzęt laserowy, sklasyfikowany w 2660Z), - produkcji fotokopiarek, sklasyfikowanej w 2823Z, - produkcji wyrobów optycznych do zastosowań okulistycznych, sklasyfikowanej w 3250Z.

Leasing finansowy

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje: - dzierżawy, których okres w przybliżeniu pokrywa się z przewidywanym czasem amortyzacji środków trwałych, a dzierżawca otrzymuje wszelkie zyski płynące z dzierżawy i ponosi wszelkie ryzyko związane z posiadanym prawem własności. Prawo własności środka trwałego może, ale nie musi być ostatecznie przeniesione na dzierżawcę. Tego rodzaju dzierżawa obejmuje wszystkie lub praktycznie wszystkie koszty, włączając odsetki.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - leasingu operacyjnego, sklasyfikowanego w dziale 77, w odpowiednich podklasach według rodzaju dzierżawionych dóbr.

Pozostałe formy udzielania kredytów

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje działalność związaną z usługami finansowymi dotyczącymi przede wszystkim udzielania kredytów przez instytucje nieobjęte pośrednictwem pieniężnym, tj.: - udzielanie kredytów konsumpcyjnych, - finansowanie handlu międzynarodowego, - zapewnienie długoterminowego finansowania działalności przemysłowej, - pożyczki pieniężne poza systemem bankowym, - udzielanie kredytów mieszkaniowych przez specjalistyczne instytucje, nieprzyjmujące depozytów, - udzielanie pożyczek pod zastaw (np. działalność lombardów).

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - udzielania kredytów mieszkaniowych przez specjalistyczne instytucje przymujące depozyty, sklasyfikowanego w 6419Z, - leasingu operacyjnego, sklasyfikowanego w dziale 77 w odpowiednich podklasach według rodzaju dzierżawionych dóbr, - działalności związanej z przyznawaniem dotacji przez organizacje członkowskie, sklasyfikowanej w 9499Z.

Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje: - pozostałe pośrednictwo finansowe związane głównie z dystrybucją środków finansowych, w inny sposób niż udzielanie pożyczek: - faktoring, - wystawianie swapów, dokonywanie opcji oraz zawieranie transakcji zabezpieczających, - działalność inwestycyjną na własny rachunek dokonywaną poprzez lokatę kapitału za pośrednictwem przedsiębiorstw wysokiego ryzyka, klubów inwestycyjnych itp.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - leasingu finansowego, sklasyfikowanego w 6491Z, - obrotu papierami wartościowymi na zlecenie, sklasyfikowanego w 6612Z, - sprzedaży, dzierżawy i wynajmu nieruchomości, sklasyfikowanych w odpowiednich podklasach działu 68, - inkasowania należności z tytułu roszczeń, bez przejęcia długów, sklasyfikowanego w 8291Z, - przyznawania dotacji przez organizacje członkowskie, sklasyfikowanego w 9499Z.

Ubezpieczenia na życie

Kod jest zakazany dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje: - ubezpieczenia rentowe, ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia na wypadek inwalidztwa oraz ubezpieczenia na wypadek śmierci (z oszczędnościami jako elementem składowym lub bez oszczędności).

Produkcja silników i turbin, z wyłączeniem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje: - produkcję silników tłokowych spalania wewnętrznego (z wyłączeniem do pojazdów samochodowych, lotniczych), takich jak: - silniki do jednostek pływających, - silniki kolejowe, - produkcję tłoków, pierścieni tłoków, gaźników itp. do silników spalania wewnętrznego, silników Diesla itp., - produkcję zaworów wlotowych i wylotowych, do silników spalania wewnętrznego - produkcję turbin i części do nich: - turbin na parę wodną i turbin na inne rodzaje pary, - turbin hydraulicznych, kół wodnych i regulatorów do nich, - turbin wiatrowych, - turbin gazowych, z wyłączeniem silników turboodrzutowych i turbośmigłowych do napędu samolotów, - produkcję zespołów turbinowo-kotłowych, - produkcję zespołów turbinowo-prądnicowych, - produkcję silników stosowanych w przemyśle.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - produkcji prądnic elektrycznych i zespołów napędowych (z wyłączeniem zespołów turbinowo-prądnicowych), sklasyfikowanej w 2711Z, - produkcji sprzętu elektrycznego i elektrycznych elementów silników wewnętrznego spalania, sklasyfikowanej w 2790Z, - produkcji elektrycznego wyposażenia i elementów silników spalinowych wewnętrznego spalania, sklasyfikowanej w 2931Z, - produkcji silników do pojazdów samochodowych lub lotniczych, sklasyfikowanej w 2910A, 3030Z, 3091Z, - produkcji silników turboodrzutowych i turbośmigłowych, sklasyfikowanej w 3030Z.

Produkcja sprzętu i wyposażenia do napędu hydraulicznego i pneumatycznego

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje: - produkcję sprzętu i wyposażenia do napędu hydraulicznego i pneumatycznego, włączając siłowniki hydrauliczne, silniki hydrauliczne, cylindry hydrauliczne i pneumatyczne, zawory hydrauliczne i pneumatyczne, przewody giętkie hydrauliczne i pneumatyczne, - produkcję wyposażenia do układów pneumatycznych, - produkcję układów napędowych i siłowych, - produkcję wyposażenia do przekładni hydraulicznych, - produkcję przekładni hydrostatycznych.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - produkcji sprężarek, sklasyfikowanej w 2813Z, - produkcji pomp do zastosowań innych niż hydrauliczne, sklasyfikowanej w 2813Z, - produkcji zaworów do układów napędowych innych niż hydrauliczne, sklasyfikowanej w 2814Z, - produkcji wyposażenia do przekładni mechanicznych, sklasyfikowanej w 2815Z.

Produkcja pozostałych pomp i sprężarek

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje: - produkcję pomp próżniowych, sprężarek powietrznych lub sprężarek wykorzystujących inne gazy, - produkcję pomp do cieczy, nawet wyposażonych w urządzenia pomiarowe, - produkcję pomp do silników spalania wewnętrznego: pomp olejowych, wodnych, paliwowych do pojazdów samochodowych itp., - produkcję pomp ręcznych.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - produkcji sprzętu i wyposażenia hydraulicznego i pneumatycznego, sklasyfikowanej w 2812Z.

Produkcja pozostałych kurków i zaworów

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje: - produkcję kurków i zaworów przemysłowych, włączając zawory regulacyjne i kurki wlotowe, - produkcję kurków i zaworów sanitarnych, - produkcję kurków i zaworów grzewczych.

Podklasa ta nie obejmuje

Podklasa ta nie obejmuje: - produkcji zaworów z nieutwardzonej wulkanizowanej gumy, szkła lub materiałów ceramicznych, sklasyfikowanej w 2219Z, 2319Z lub 2344Z, - produkcji zaworów wlotowych i wylotowych do silników spalania wewnętrznego, sklasyfikowanej w 2811Z, - produkcji zaworów stosowanych w napędach hydraulicznych i pneumatycznych, sklasyfikowanej w 2812Z.

Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje ubezpieczenia inne niż ubezpieczenia na życie, tj.: - ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków i pożaru, - ubezpieczenia na wypadek choroby, - ubezpieczenia na czas podróży, - ubezpieczenia majątkowe, - ubezpieczenia pojazdów samochodowych oraz transportu morskiego, lotniczego i transportu pozostałego, - ubezpieczenia od straty pieniędzy i odpowiedzialności cywilnej.

Sprzedaż hurtowa wyrobów porcelanowych, ceramicznych i szklanych oraz środków czyszczących

Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa nie wymaga wyjaśnień.

Reasekuracja

Kod jest zakazany dla osób fizycznych.

Podklasa ta obejmuje

Podklasa ta obejmuje: - ponoszenie całego lub częściowego ryzyka związanego z polisami ubezpieczeniowymi wydawanymi przez innych ubezpieczycieli.